Dodana: 1 luty 2007 08:29

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:29

14 dni dłużej z dzieckiem

W życie weszły przepisy wydłużające o dwa tygodnie urlop macierzyński.

Przy pierwszym dziecku urlop ma wynosić 18 tygodni, a przy każdym następnym - 20 tygodni.

Niektórym osobom przysługuje dodatkowo zasiłek macierzyński. Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy białostockiego ZUS-u wyjaśnia, że może go otrzymać osoba ubezpieczona, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła na wychowanie dziecko do siedmiu lat. W przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do lat dziesięciu

Płatnicy (czyli firmy), którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, sami je wypłacają. W pozostałych przypadkach zajmuje się tym ZUS. W związku ze zmianą, obowiązującą od 19 grudnia, osoby, które nabyły prawa do dłuższego urlopu macierzyńskiego, nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków.

Dokumenty wymagane do wypłaty zasiłku macierzyńskiego to: zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu (w okresie przed porodem) oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (od dnia porodu), a także oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka. Do wypłaty zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.

Gazeta Wyborcza

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook